Миропільська громада
Романівський район, Житомирська область

Працівник вступив на військову службу: звільняти чи зберігати робоче місце?

Працівник вступив на військову службу: звільняти чи зберігати робоче місце?

 

Працівник підприємства вступив на військову службу за контрактом на три роки. Які дії підприємства: звільнити працівника чи зберегти за ним робоче місце й середню зарплату?

Згідно з ч. 3 ст. 36 КЗпП підставою припинення трудового договору (звільнення) є призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків передбачених ч. 3 та 4 ст. 119 КЗпП.

В свою чергу ст. 119 КЗпП передбачається збереження робочого місця та середнього заробітку за працівниками, що призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду.

При цьому, особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Початок особливого періоду в Україні визначено ст. 1 Закону «Про оборону України». Дата початку особливого періоду — 18.03.2014 р., коли набрав чинності Указ Президента від 17.03.2014 р. №303 «Про часткову мобілізацію». На думку Міноборони, особливий період ще не закінчився — див. лист від 20.10.2016 р. №316/1/906.

Враховуючи це, можна прийти до висновку, що працівник, який на даний момент укладкає контракт на військову службу, має право на збереження робочого місця та середнього заробітку до закінчення такого особливого періоду, або до закінчення строку дії такого контракту, але не довше тривалості такого особливого періоду.

Державний інспектор                                                                                Ю.В. Гайчук