Миропільська територіальна громада
Житомирської області

Камінний хрест у Мирополі

Фото без опису

На перехресті  вулиць Богдана Хмельницького та Вільшанської (МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ НА КАРТІ) стоїть висічена з гранітної плити фігура, висотою 2 м, в народі названа Камінним Хрестом, який вважається символом-оберегом Мирополя. На фігурі напис: «1865 рік. Степан Клименко».

З книги відомого краєзнавеця Анатолія Кухарука «Мій рідний Миропіль»:  Історія свідчить, що Степан Клименко –  реальна особа, майстер-каменяр, який жив у Мирополі неподалік цього місця. Існує декілька версій, що пояснюють обставини встановлення Хреста. Більшість з них приурочують його до скасування кріпосного права.

Одна з легенд розповідає: 1861 року оголошено царський маніфест про відміну кріпосного права. Відміна кріпацтва – то було велика перемога селянства. Молебні   в   церквах,   хресні   ходи  –    все   це   мало   прославити   його імператорську величність Олександра II за батьківську турботу про годувальника імперії  – селянина.

І в Мирополі ця подія набула великого розголосу.

І вирішив майстер на всі руки Клименко Степан відзначити цю подію й у своєму житті, й у житті своїх односельчан. Прийняв рішення виготовити з суцільного каменю великий хрест.

Довго шукав він таку велику суцільну брилу. Багато  разів  терпів  невдачі,  бо  камінь  ламався,    і  знову   приходилося шукати.

А тут ще будується один з кращих в окрузі млинів, і для нього потрібно виготовити камені. І громада, і граф Чапський звертаються до Клименка. У  кар’єрі, який вже працював, добувають камінні брили для каменів до млина, а Степан разом шукає і для хреста.

Все це перевозять до його обійстя, де і працює він не один рік.

Чотири камені витесав майстер для млина, який ще донедавна стояв на річці Чоботівці, біля дороги на військову частину. 1969 року внаслідок величезного паводку млин (а він вже не працював) був змитий у Случ. Можна було бачити ті великі камені з млина в руслі Чоботівки.

Після того Клименко закінчує  свою заповітну мрію, виготовляє Камінний Хрест. Односельчани допомагають йому встановити його на чотирихресній дорозі. Коли майстер завершив справу, то вклонився на чотири сторони і мовив:

–     Не буде великих бід у Мирополі доти, поки стоятиме цей Хрест.

Місцевий священик освятив цей хрест, і став він оберегом для Мирополя.

І на сьогодні миропільчани дуже шанують це місце, доглядають і прикрашають фігуру. Давнім звичаєм є відвідання Камінного Хреста перед далекою дорогою на чужину. Від’їжджаючі приходять, покланяються оберегу і просять берегти їх самих вдалині від дому та їхніх близьких, що залишаються в Мирополі.

Відповідно до розпорядження голови Житомирської ОДА від 18.02.2000 р. № 76, Камінний Хрест є пам’яткою архітектури України ХІХ ст.

Релігійна громада та мешканці селища завжди докладали зусиль, аби зберегти символ-оберіг, але, на жаль, без супроводу спеціалістів-реставраторів такі дії призвели до втрати певних ознак автентичності споруди (металева стяжка, фарбування тощо).

У липні 2023 року з метою збереження Камінного Хреста від руйнувань внаслідок природних умов та для підвищення естетичної привабливості об’єкта, було облаштовано місце розташування пам’ятки: встановлено декоративне накриття. Роботи з покращення благоустрою біля Камінного Хреста тривають.

Фото без опису

Перехрестя вулиць (фото Івана Садового)

Фото без опису

Дорога вулицею Вільшанською в напрямку до центру селища (фото Івана Садового)

Фото без опису

Вигляд пам'ятки до встановлення декоративного накриття (фото Івана Садового)

Фото без опису

Вигляд пам'ятки улітку 2023 р.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь