Свято-Миколаївська церква у Мирополі

Свято-Миколаївська українська православна церква Житомирської єпархії розташовано у самому центрі селища (МІСЦЕРОЗТАШУВАННЯ НА КАРТІ).

Історія свідчить, що на місці сучасного храму була трикупольна кам’яна  церква в ім’я Святителя і Чудотворця Миколи, побудована 1854 року, і дерев’яна дзвіниця. За церквою було закріплено 3,1 десятин землі під садибу, під лісом – 158,2 десятин. При церкві з 1878 року працює однокласне народне училище. У 1888 році приход церкви складав близько 1600 осіб, священником на той час був Феодосій Іванович Дунаєвський.

У 1935 році, за рішенням радянської влади, з церкви знімають хреста, з дзвіниці скидають дзвони. Храм розбирають на цеглу, яку використано на будівництво у колгоспі та вимощування вулиць.

Священик Миропільської церкви Кришпинович Георгій Володимирович, 1881 року народження, був заарештований і засуджений в 1935 році до 8 років виправно-трудових таборів з поразкою в правах на 4 роки. Реабілітований Верховним Судом УРСР 12 жовтня 1960 року.

Миропільчани пригадують, що лише в 1942 році за німецької окупації громада Мирополя одержує дозвіл збудувати дерев’яну церкву і на початку 1943 року вона вже діє. Саме в приміщенні цієї церкви правиться і зараз. Хоча храм було засновано як тимчасовий з надією побудувати у швидкому майбутньому цегляну церкву. В 70-х роках минулого століття стіни храму були утеплені зовні, а з середини розписані копіями відомих ікон роботи місцевого майстра, який ще за життя виявив бажання залишитися невідомим.

Фото Чеслава Соколовського

У 1997 році було зведено  нову дзвіницю за аналогією до зруйнованої.

26 вересня 2013 року сталася визначна подія для парафіян та усієї громади селища: святковий чин закладки капсули та наріжного каменю під будівництво нового храму на честь святителя Миколая, чудотворця Мір Лікійського. До цього часу церква не добудована.

Настоятелем Свято-Миколаївського храму понад 30 років поспіль є митр.прот. Василій.  Богослужіння ведеться старослов’янською.