A A A K K K
для людей із порушенням зору
Миропільська територіальна громада
Житомирської області

Костел Святого Антонія у Мирополі

Фото без опису

Костел Святого Антонія у Мирополі розташований за адресою: вул. Центральна, 5

МІСЦЕРОЗТАШУВАННЯ НА КАРТІ

Історія свідчить, що містечко Миропіль входило у склад острозької ординації, у 1753 році перейшло у власність Антонія Любомирського. Змінивши ще кількох власників, селище перейшло у володіння графа Антонія Дзедушицького. Миропільський ключ отримала у спадку його дочка Анна, яка вийшла заміж за Миколу Ростворовського, капітана гвардії військ Наполеона. Саме Анна стала фундаторкою мурованого костелу. Храм закінчений будівництвом у 1820 році, а в 1828 році освячений. Після освячення у крипті під костьолом перепоховано прах А. Дзедушицького, тут також були поховані граф М. Ростворовський (1854 р.) та фундаторка костелу – його дружина Анна.

Відповідно до візитаційного опису 1838 року костел орієнтований головним фасадом на південь, покритий гонтом, вежечка під сигнатурку покрита білим залізом. В костелі три вівтаря. Перший – головний, з образом Ісуса Христа розіп’ятого, мальованим на полотні. Дві колони обабіч увінчувалися різьбленими херувимами з позолоченими крилами – один тримав у руках мальований хрест, другий – тернову корону. Романіка (огородження перед вівтарем) мальована чорною фарбою із посрібненими елементами. У вівтарній частині підлога кам’яна.

Ліворуч – амвон помальований білою фарбою, за ним – вівтар Св. Антонія з Падуї, під ним - образ Св. Анни, обидва у позолочених рамах. На протилежній стіні – вівтар Непорочного Зачаття Пресвятої Діви, під ним – образ Св. Миколая Єпископа, обидва також у позолочених рамах. На правій стіні – пам’ятна таблиця Антонія Дзедушицького із позолоченими літерами напису на камені. Навпроти – таблиця про консекрацію костьола латинською мовою (на даний час не збереглася). Ліворуч від вівтарної частини знаходився скарбець, праворуч натомість – сакристія з окремим виходом на подвір’я. З тильного боку костьола є дерев’яні двері до крипти, в якій за спеціальним дозволом тодішнього царя Миколи І дозволено перепоховати останки А. Дзедушицького. Перед костьолом знаходилася трьохпрогінна невелика дзвіниця, територію обнесено огорожею у вигляді мурованих стовпчиків із дерев’яними штахетними решітками.

За час свого існування костел майже не перебудовувався. Приблизно у другій половині 19 ст. на горищі встановлено металеві затяжки, що стягують стіни. Закритий для проведення богослужінь у 1930-ті роки. З костьола знято вежечку, пробито вихід із колишнього скарбця назовні, розібрано дзвіницю перед головним фасадом.

Після Другої світової війни приміщення використовувалося як складське, також у ньому розміщувався спортзал. Було завдано великої шкоди приміщенню, існування пам’ятки перебувало під загрозою.

Релігійне життя відроджено на початку 1990-х років. Тоді ж виконано перший ремонт, під час якого над трикутним фронтоном зведено невелику аркову дзвіницю. Значний ремонт виконано у 2004-2009 роках. В цей час пам’ятка зазнала суттєвих змін.  

Проте збережено об’ємно-просторову композицію та архітектурні деталі. Під фасадним утепленням збереглися обрамлення, карнизи, пілястри тощо. Добре збереглися первісне планування та елементи інтер’єру: пам’ятні плити на честь власників містечка Антонія Дзедушицького та Миколи Ростворовського.

За стильовими ознаками костьол може бути пов'язаний із творчістю архітектора Антонія Слоневського, його споруди формують окрему стильову групу з палладіанським впливом на території Житомирщини (Бердичів, Великий Остріжок, Іванків, Топори, Ліщин, Стара Котельня, Маньківці, Житомир).

Костел у Мирополі є цікавим прикладом класицистичної архітектури першої половини 19 ст.

Власником та користувачем споруди є релігійна організація «Релігійна громада (парафія) Святого Антонія Падуанського Київсько-Житомирської дієцезії Римо-Католицької церкви смт. Миропіль Житомирського району Житомирської області.

Відповідно до розпорядження голови Житомирської ОДА №76 від 18.02.2000 р., Костел Святого Антонія є пам’яткою архітектури України ХІХ ст.

За даними облікової картки, виготовленої у 2023 році Науково-дослідним інститутом історії та містобудування, костел відповідає критеріям об’єкта культурної спадщини і потребує внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією «місцеве значення» та видом «архітектура» за наступними ознаками:

- мав вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону;

- пов’язаний з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю людей, які зробили значний внесок у розвиток культури певного населеного пункту чи регіону;

- є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи.

Фото без опису

Вигляд костелу від р. Случ на поч. ХХ ст.

Фото без опису

Вигляд з моста. 1920-ті рр..

Фото без опису

Загальний вигляд костелу. 1960-ті рр..

Фото без опису

Загальний вигляд костелу. 1970-ті рр..

Фото без опису

Головний фасад костелу в 1990-ті рр..

Фото без опису

Сакристія костелу. 1990-ті рр..

Фото без опису

Головний фасад костелу. 2000-ні рр..

Фото без опису

Головний вівтар. 2000-ні рр..

Фото без опису

Головний фасад костелу. 2023 р.

Фото без опису

Вівтарна частина. 2023 р.

Фото без опису

Західний фасад. 2023 р.

Фото без опису

Східний фасад. 2023 р.

Фото без опису

Сучасний вигляд костелу від річки.

Фото без опису

Вигляд костелу у темну пору доби.

Фото без опису

Статуя Антонія Падуанського перед костелом

Фото без опису

Інтер'єр у напрямку вівтаря. 2023 р.

Фото без опису

Декорування  над вівтарем

Фото без опису

Інтер'єр у напрямку хорів

Фото без опису

Пам'ятні плити. 2023 р.

Фото без опису

Інтер'єр крипти. 2023 р.

Матеріали для статті взято з облікової картки, виготовленої у 2023 році Науково-дослідним інститутом історії та містобудування.

Праворуч від костелу у 2020 році за сприяння польської громадськості встановлено пам'ятний знак у вигляді хреста, у підніжжя якого стоїть камінь з написом "За нашу і вашу свободу". Знак встановлено на вшанування пам'яті учасників Січневого повстання 1863 - 1864 рр.., події якого відбувалися на території нашого краю.

Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь