Урочище Пліщин
Межі проєктованого ландшафтного заказника місцевого значення "Пліщин"
Урочище Пліщин – одна з найпримітніших природних місцин Мирополя. При чому це було визнано вже давно. Саме тут були створені перші природоохоронні території в сучасних межах Миропільської територіальної громади.
Із рішення виконкому Житомирської обласної ради від 10.05.1972 р. № 198 «Про віднесення та перенесення пам’яток природи до категорій відповідно нової класифікації та затвердження нововиявлених природних об’єктів пам’ятками природи» відомо про існування пам’ятки природи «Група дерев модрини європейської» на площі 2,4 га в Миропільському лісництві, квартал 22, виділ 3-А (нумерація виділу на той час). Ще раніше, у 1963-1964 рр., Українським товариством охорони природи була проведена інвентаризація пам’яток природи, за результатами якої було опубліковано перелік цих об’єктів, проте офіційних рішень щодо надання їм будь-якого статусу не було. Серед цих пам’яток була присутня і пам’ятка природи «Група старих модрин» в кварталі 116 Миропільського лісництва (Втрачені …, 2020). В мене є фрагмент карти Миропільського лісництва 1950-х рр., згідно якого квартал 116 відповідає нинішньому кварталу 22. Тому, безперечно, в обох випадках йдеться про один і той самий об’єкт. На сьогодні ця пам’ятка в офіційних переліках об’єктів природно-заповідного фонду не рахується, проте фактично є збереженою і являє собою поодинокі старі модрини (обхват стовбура деяких із них сягає 300 см і більше), які зростають серед дубового лісу.
Також відомо про існування в минулому заказника «Урочище «Пліщин» на площі 16,0 га в Миропільському лісництві, квартал 22, виділ 1 (нумерація виділу на той час). Статус заказника був скасований через «масове всихання насаджень у зв’язку з різким зниженням рівня ґрунтових вод» (Втрачені …, 2020). Останнє твердження є сумнівним або ж, щонайменше, перебільшеним. На жаль, з літературного джерела точно невідомо періоду існування цього заказника. Але, зважаючи на те, що йдеться вже про квартал 22, а, як вже йшлося вище, ще в 1960-х рр. цей же квартал мав номер 116, та якщо припустити масову загибель насаджень, зараз у кварталі мала б бути досить значна ділянка лісу віком не більше 60 років (швидше за все, молодша). Натомість, вік даного лісу переважно 80 років та більше, соснові насадження південніше від нього – 70-80-річного віку. Крім того, зважаючи на принцип нумерації кварталів та виділів, починаючи з північного заходу, виділ 1 в минулому та на сьогодні, це, принаймні частково, одна й та ж територія. А це – добре збережений дубовий ліс.
На сьогодні, дана територія являє собою вкриті лісом заплаву, високий уступ тераси та частину надзаплавної тераси. В її південній частині рельєф додатково ускладнює глибоко врізана долина малої річки Пліщинки, яка впадає тут в річку Случ.
В ботанічному відношенні являє собою кленово-липову діброву природного походження. В деревостані домінує дуб звичайний з домішкою липи серцелистої та клена гостролистого. В незначній мірі присутні також береза пухнаста, осика, вільха чорна. Особливу цікавість являють біля 25 буків лісових. Буки, як і модрини, швидше за все тут колись були насаджені людиною. Загалом флора урочища Пліщин є дуже багатою, що підтверджується зростанням тут низки рідкісних видів. Виявлені види, занесені до Червоної книги України: лілія лісова, підсніжник білосніжний, зозулині сльози яйцелисті та гніздівка звичайна. Крім того, поширені регіонально рідкісні види Житомирської області – зубниця залозиста, таволга середня, черешня, живокіст серцелистий, вероніка широколиста, шоломниця висока та кадило сарматське. Варто відмітити, що зростання в даній місцевості живокоста серцелистого є крайньою східною межею його поширення.
Вік лісу в основному від 80 до 120 років, проте діброва на схилах долини р. Пліщинка має вік близько 160 р. Це найстаріша ділянка лісу в Миропільському лісництві. Тут ідентифіковано щонайменше 12 дубів звичайних з обхватом стовбура від 300 см і більше, а також вільху чорну з обхватом стовбура 295 см.
Через гарний естетичний вигляд, широке плесо річки Случ поряд, ця територія використовується місцевим населенням в якості місця для рекреації. Біля річки, поруч із старовіковим дубом, обладнано місце для відпочинку.
Урочище Пліщин цікаве також в історико-культурному відношенні. В цьому районі знаходиться частина із 464 виявлених в 1896 році археологом Гамченком С.С. курганів VII-XII ст, зокрема, найбільший із них – Княжий (Кухарук, 2008, Кондратюк, 2015). Також тут знаходиться зруйнований ДОТ Новоград-Волинського укріпленого району, від якого відходять все ще добре помітні окопи часів Другої світової війни.
З метою охорони даного природного комплексу в долині річки Случ, вкритій широколистяним лісом із значним природоохоронним, водоохоронним, ґрунтозахисним, естетичним, рекреаційним та історико-культурним значенням, а також для збереження популяції видів рослин, занесених до Червоної книги України – лілії лісової, гніздівки звичайної, зозулиних сліз яйцелистих, підсніжника білосніжного та регіонально рідкісного виду Житомирської області на крайній східній межі ареалу – живокоста серцелистого, мною підготовлені матеріали щодо надання цій території статусу ландшафтного заказника місцевого значення в межах частини кварталів 16 (виділ8) та 22 (виділи 1, 5, 10, 11, 13, 14 та 15) Миропільського лісництва на загальній площі близько 16,9 га.
Література
Втрачені об’єкти та території природно-заповідного фонду / за ред. О. В. Василюка, О. В. Кравченко, О. С. Оскирко . Львів: Видавництво «Компанія “Манускрипт”», 2020. 668 с.
Кухарук А.Д. Мій рідний Миропіль. Історико-краєзнавчі нариси. – Ж.: Полісся, 2008. – 604 с.
Кондратюк О.П. Мала енциклопедія Романівщини. – Ж.: Вид-во Євенок О.О., 2015. – 232 с.
Олександр Гриб
Ліс на схилах долини р.Пліщинка 03.05.2021
160-річний дубовий ліс 07.04.2020
Гранітні відслонення вздовж р.Случ 17.04.2021
Скеля в північній частині проєктованого заказника в урочищі Пліщин 08.03.2020
Стежка через заплавний ліс 05.05.2020
Зруйнований ДОТ серед лісу 08.03.2020
Вигляд на урочище Пліщин з протилежного берега р.Случ 31.12.2023
Модрина серед широколистяного лісу. Обхват стовбура 305 см. 08.06.2020