Патронатна сім’я- нова форма сімейного виховання
Патронатна сім’я- нова форма сімейного виховання
Про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. В Україні запровадили таке новаторство, як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно впровадили у багатьох країнах Європи та в США.
Патронатна сім’я – це родина, яка пройшла курс навчання і готова взяти на виховання будь – яку дитину або дітей в будь – який час за згоди всіх її членів сім´ї. Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та соціально-психологічна реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів її родини надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй родині. Патронатний вихователь повинен бути безробітним. Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Патронатний вихователь – це людина, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду та виховання дитини, чиї батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах. У патронатного вихователя обов´язково повинен бути помічник патронатного вихователя –це чоловік або дружина патронатного вихователя чи інший дорослий член його родини (діти). Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальне навчання, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
– Хто може стати патронатним вихователем?
- це повнолітня особа, яка є громадянином України;
- має досвід виховання власних дітей;
- не позбавлялася батьківських прав;
- не має судимості;
- проживають на спільній площі з помічником патронатного вихователя,
- має відповідне житло (власне, орендоване чи на правах користування), у якому є кімната для прийому дітей.
- Які діти можуть бути влаштовані під патронат?
- новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
- підкинуті, знайдені діти;
- безпритульні діти;
- діти з сімей, у яких існує загроза їх життю та здоров’ю;
- діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
- діти, батьки (або особи, що їх заміняють) яких померли, безвісно відсутні;
- діти, переміщені із тимчасово окупованої території або району проведення бойових дій в зоні АТО;
- інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, що їх заміняють, не можуть піклуватися про них.
– Скільки дітей може бути одночасно влаштовано в сім’ю патронатного вихователя?
Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
Таких вимог до потенційних патронатних родин є чимало. Одна з них принципово відрізняється від вимог до прийомних сімей. Патронатний вихователь обов’язково повинен мати вищу освіту. Я знаю багато прикладів, коли люди не мають вищої освіти, але при цьому виступають дуже добрими та дбайливими до дітей людьми. Але закон є закон і ми маємо його дотримуватися. Крім того, беручи на себе обов’язки патронату, вихователь повинен мати відповідні житлові умови для соціально-психологічної реабілітації дитини, яку бере під свій патронат. Щодо вікових обмежень, то патронатним вихователем не може стати особа, якій менше 35 років. Для жінок вікове обмеження 35-60 років, для чоловіків – 35-65 років. Крім того, важливою умовою є те, що один із подружжя, саме той, хто буде виконувати обов’язки патронатного вихователя, як я уже казала, має бути безробітним. Тобто, людина не має ніде працювати, щоб цілком і повністю надавати послуги патронату. Також претенденти повинні мати позитивний досвід виховання дітей. Але тут варто зазначити, що мова не тільки про виховання власних дітей, а й про інших. Наприклад, робота в садочку чи у школі, громадська робота, тощо. Ну і, звичайно, все це має бути підтверджено відповідними документами.
Соціальні виплати становлять 2 прожиткових мінімуми на кожну дитину відповідного віку. До 6 років прожитковий мінімум на дитину – 1492 грн. х 2 = 2984 грн.; від 6 до 18 років – 1860 грн. х 2 = 3720 грн. Розмір оплати за послугу патронату над дітьми прирівняний до 5 прожиткових мінімумів для працездатної особи (близько 8810 грн.). Прожитковий мінімум для працездатної особи – 1762 грн. х 5 = 8810 грн. Також установлена система надбавок у розмірі 10 відсотків за складність у разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя новонародженої дитини, дитини з ВІЛ-інфекцією, дитини з вадами розвитку чи інвалідністю, неповнолітньої вагітної тощо.
– Як стати патронатним вихователем?
Кандидати у патронатні вихователі проходять відповідне навчання блокове два з половиною місяці. Семінари для потенційних патронатних вихователів будуть проводити кваліфіковані спеціалісти обласного центру, які й самі пройшли відповідне навчання та стажування у Києві за спеціальними програмами. Ці фахівці відповідно мають сертифікати, які підтверджують їхнє право навчати патронатних вихователів. До слова, з часом патронатні вихователі, як і прийомні батьки, проходять підвищення кваліфікації, тобто додаткові курси, щоб вдосконалювати свої знання. Крім того, для таких навчань залучаються і психотерапевти, і наукові співробітники вищих навчальних закладів з України та закордону. Тобто, навчання серйозне та відповідальне. Після завершення курсу цього навчання, тренери роблять висновки, хто з кандидатів готовий стати патронатним вихователем.
Після завершення курсу навчання, тренери надають рекомендацію для створення патронатної сім’ї.
- Перелік документів для подання на кандидата у патронатні вихователі:
- Заява.
- Копія паспорта.
- Довідка про склад сім’ї (форма №3).
- Копія диплома про вищу освіту.
- Копія трудової книжки (за наявності).
- Висновок про стан здоров’я (свого та осіб, які проживають разом із ним), складені за встановленою формою.
- Довідка від нарколога, психіатра та фтизіатра, в тому числі для осіб, які проживають з кандидатом у патронатні вихователі.
- Довідка про відсутність судимості, в тому числі у повнолітніх членів сім’ї, які проживають з кандидатом у патронатні вихователі.
- Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
- Письмова згода на влаштування дітей до цієї сім’ї усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом із ним, а також дітей, які досягли віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.