Новий закон “Про працю”: що чекає на українців у 2020 році

Дата: 22.01.2020 10:05

Новий закон “Про працю”: що чекає на українців у 2020 році

Новий законопроєкт замінить прийнятий ще в 1971 році КЗпП. Також Кабінет міністрів України вже встиг схвалити законопроєкт про працю.

Так, у новому законі “Про працю” всього 98 статей і досить об’ємні прикінцеві положення, які вносять зміни або відміняють кілька десятків законів, в тому числі й чинний КЗпП.

У КЗпП збереглося:

• Безстрокові трудові договори.
  • Заборона будь-якого примусової праці.
  • За призваними на строкову службу залишається місце роботи і посаду.
  • Не більше 40 годин робочого часу протягом 7-денного періоду. Однак для осіб, які зайняті важкими і шкідливими роботами, а також неповнолітніх встановлено 36-годинний робочий тиждень.
  • Мінімальна зарплата є гарантованою і не може бути зменшена.
  • Оплата праці за роботу в нічний час повинна бути вища мінімальної на 20%.
  • Перші 5 днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець, інші – Фонд тимчасової непрацездатності.
  • Щорічна оплачувана відпустка становить не менше 24 календарних днів, а для неповнолітніх – 31 календарний день.
  • Оплачувану відпустку по вагітності та пологах не менше 126 днів, неоплачувана відпустка по догляду за дитиною – до 3 років.
  • Заборонено звільнення вагітних за винятком випадків ліквідації підприємства або смерті фізичної особи-роботодавця.

Зміни в КЗпП:

• Докладний письмовий трудовий договір стає обов’язковим. На даний момент зазначено, що такий договір укладається, “як правило”.
  • договір працівник може внести індивідуальні пропозиції щодо штрафів і компенсацій за порушення роботодавцем умов договору.
  • Скасовано необхідність отримання згоди працівника на його переведення на тимчасову або постійну роботу на тому підприємстві, де він працює, або на інше підприємство.
  • Випробувальний термін – не більше 3 місяців: 1 місяць – для робітників, до 3 місяців – для фахівців, до 6 місяців – для керівників.
  • Забороняється будь-яка дискримінація у сфері трудових відносин (раса, колір шкіри, стать, сексуальна орієнтація тощо) Забороняється будь-яке упереджене ставлення в сфері праці і мобінг (цькування), неоднакова оплата праці за аналогічну роботу.
  • Електронні трудові книжки.
  • Відпустку за свій рахунок – з 15 до 30 календарних днів.
  • Графік роботи: в межах 40-годинного робочого тижня можливе встановлення гнучкого графіка і віддаленої роботи.
  • Більше різновидів трудових договорів. Сенс їх у тому, що працівникові йде страховий стаж, який необхідний для виходу на пенсію.

Нові види трудових договорів

Терміновий – може бути укладений на строк не більше 5 років. Його укладають з працівниками таких професій, як: викладач, артист, журналіст, спортсмен, а також з керівниками. Це дає право звільнити, наприклад, старого артиста або “вигорілого” журналіста.

Короткостроковий – на термін до 2 місяців.

Сезонний – для виконання сільськогосподарських робіт, у сфері туризму, послуг.

З нефіксованим робочим часом. Цих договорів не може бути більше 10% від загальної кількості.

Учнівський – для студентів вузів і коледжів.

З домашнім працівником – найняти няню, куховарку, домробітницю і т. д.

Оплата праці та звільнення

Встановлена доплата за роботу у важких, шкідливих і небезпечних умовах праці (не менше 4% від зарплати).

Скасована натуральна оплата праці за рішенням роботодавця, лише грошима.

Вводяться різні терміни попередження про майбутнє звільнення: для відпрацьованого менше 6 місяців – за 15 днів, рік і більше – за 30 днів, 5 років і більше – 60 днів, понад 10 років – 90 днів.

Працівника можна звільнити негайно, без його згоди, але сплативши йому подвійну зарплату, наприклад, не за два місяці, а за чотири місяці вперед.

Працівника можна звільнити без його згоди, якщо він хворіє не лише 120 днів поспіль, але і понад 150 протягом року. А також якщо він 10 днів не був на роботі з невідомих причин.

Працівник може вимагати звільнення за строковим трудовим договором з пред’явленням доказів, якщо роботодавець не виконує умови договору.

Виключені такі статті як звільнення за прогул, поява в нетверезому стані або під впливом наркотиків, крадіжки. Це розцінюється як порушення трудового договору.

Інспектор праці                                          О.Боровець