З Яблучним Спасом!
Яблучний Спас або Преображення Господнє кожного року святкують 19 серпня. Це одне з 12 найбільших християнських свят, присвячений тому дню, коли Ісус преобразився перед своїми учнями на горі Фавор.
У народі це свято пов’язане з урожаєм. Ще в дохристиянських віруваннях люди відзначали дату в календарі і влаштовували урочистості. Була традиція освячувати у церкві не тільки фрукти, а й овочі, лікарські рослини.
Вважається, що до Спаса не можна їсти фрукти, бо інакше на тому світі померлі яблука не спробують. У цей день прийнято пригощати дарами природи жебраків, і саме 19 серпня слов’яни починали збір врожаю яблук і робили заготовки.
Головними смаколиками цього свята є запечені яблука з медом, пироги, струдлі з фруктовою начинкою та узвар із сушини.
Свято знаменує закінчення літа. Тому цього дня у давнину люди виходили подивитися на захід сонця і, спостерігаючи за тим, як сонце йде на відпочинок співали пісні, прощалися з літнім теплом, промовляючи: «В Яблучний Спас – літо пішло від нас».
Існують народні прикмети: якщо на Яблучний Спас сухо і спекотно, то такою ж буде осінь, а дощі означали, що осінь буде багатою на опади; якщо цього дня загадати бажання, а потім з’їсти освячене яблуко, то загадане обов’язково здійсниться; освятивши в церкві фрукти, дорогою додому пригощайте ними перехожих – добро до вас повернеться.
Фото освячення з минулих років у Миропільському храмі.