ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЕНЦЕФАЛІТ?

Дата: 22.02.2023 10:14

22 лютого відзначається Всесвітній день енцефаліту (World Encephalitis Day). Започатковано його у 2013 році, основною метою є привернення уваги до проблем пацієнтів, які хворіють на енцефаліт.

Енцефалітом називають запалення тканин головного мозку. Його спричиняє вірусна інфекція або автоімунний стан. Захворювання швидко прогресує і потребує невідкладної медичної допомоги.

Цифри і факти

• Майже 80% населення нашої планети не мають уявлення про те, що це за захворювання – енцефаліт.

• Щорічно на енцефаліт хворіють 500 000 осіб у різних країнах світу - незалежно від віку, статі та етнічної приналежності.

• Зазвичай захворювання починається з грипоподібного нездужання або головного болю, нездатності говорити, контролювати рухи та судом.

• Смертність від кліщового енцефаліту центральноєвропейського типу становить до 2%, а від далекосхідної форми захворювання (без медичної допомоги) - 25-30%.

• Ті, хто перехворів енцефалітом, можуть страждати від важких наслідків - включно з епілепсією, втомою, когнітивними проблемами з пам'яттю.

Основні типи енцефаліту:

• інфекційний - виникає на тлі прямої вірусної інфекції;

• постінфекційний - відбувається на тлі запалення, спричиненого імунною системою на тлі інфекції або вакцини;

• хронічний - розвивається повільно на тлі ВІЛ або взагалі без видимих причин;

• автоімунний - утворюється як реакція на пухлину або антитіла, без інфекції.

Симптоми енцефаліту:

• головний біль;

• блювота;

• нудота;

• ломота і біль у суглобах;

• висока температура тіла (вище 38 градусів);

• сплутаність свідомості;

• сонливість;

• дезорієнтація;

• судоми;

• зміни поведінки особистості.

Лікування енцефаліту

Хворих з підозрою на енцефаліт госпіталізують у палати інтенсивної терапії стаціонару. Так як дане захворювання становить небезпеку для життя і здоров’я.

Профілактика енцефаліту

• Щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, вітряної віспи, грипу, поліомієліту, сказу і японського енцефаліту.

•Пасивна імунопрофілактика: в особливих випадках специфічний імуноглобулін проти вітряної віспи, сказу або гамаглобулін у профілактиці кору.

• Слід уникати контакту з дикими звірами та бродячими собаками і котами (профілактика сказу).

• Враховуючи, що одним із найпоширеніших носіїв енцефаліту є кліщ (близько 13% усіх кліщів заражені вірусом) - треба проводити ретельний огляд тіла після прогулянок на природі, особливо навесні та восени, мати захисний одяг для прогулянок в лісі, використовувати спеціальні засоби проти кліщів.

Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».