День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Щорічно 18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Ця пам’ятна дата встановлена Указом Президента України № 472 від 16.05.2014 року.
У цей день в державі вшановують пам'ять про понад 110 000 кримських татар - корінного населення Кримського півострова, які загинули під час та протягом кількох місяців після депортації кримськотатарського народу 1944 року з рідного півострова до Середньої Азії.
Депортація кримських татар розпочалася радянською владою 18 травня 1944 року і тривала до початку червня. Підставою для цього стали претензії в нібито “масовій зраді та колабораціонізмі” під час окупації фашистськими військами. В результаті, за офіційними даними радянської влади, були депортовані в залізничних товарних вагонах 183 000 кримських татар, за татарськими джерелами, - понад 228 000 осіб. В ешелонах смерті, у місцях спецпоселень від голоду, виснаження і хвороб загинули, за різними оцінками, понад 46% усіх депортованих, безневинних людей. Лише після утворення Незалежної України кримські татари почали повертатися додому - до рідного Криму.
2015 року українська держава, а у 2019 році і деякі європейські країни визнали депортацію кримських татар 1944 року актом геноциду.
В умовах сьогодення кримськотатарський народ знову не може почуватися безпечно на своїй рідній землі. З початком окупації росією Кримського півострова у 2014 році історія повторюється. Тисячі кримських татар змушені були знову покинути рідні домівки, а ті, хто залишився, систематично піддаються утискам та репресіям з боку самопроголошеної влади.
Віримо, що історичну справедливість буде відновлено, що Україна буде вільною і кримські татари будуть повноправно господарювати на своїй історичній території. Впевнені, що жахливі воєнні злочини, вчиненні в нашій країні терористичними військами російської федерації проти українців, кримських татар та всіх інших націй, які вважають Україну своєю Батьківщиною, будуть визнані, а винні понесуть покарання!
СЛАВА УКРАЇНІ!