Роз’яснення щодо мінімального податкового зобов’язання (МПЗ)
Що таке мінімальне податкове зобов’язання?
МПЗ - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Податкового кодексу України.
Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.
Платниками МПЗ є юридичні та фізичні особи (у т.ч. підприємці), які є власниками або користувачами (оренда (суборенда), на умовах емфітевзису, постійне користування) земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Мінімальне податкове зобов’язання не визначається для:
- земельних ділянок дачних та садівничих кооперативів (товариств);
- земель запасу;
- невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;
- земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів;
- земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Як розрахувати мінімальне податкове зобов’язання?
Порядок розрахунку залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) чи ні. Першим роком, за який визначається МПЗ, є 2022 рік.
Якщо нормативно грошова оцінка проведена, МПЗ розраховується за формулою:
МПЗ = НГОд x К x М / 12.
МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
НГОд – нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;
К – коефіцієнт, який становить 0,05;
М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Якщо нормативно грошова оцінка не проведена:
МПЗ = НГО x S x К x М / 12.
МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
НГО – нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по області з урахуванням коефіцієнта індексації;
S – площа земельної ділянки, гектарах;
К – коефіцієнт, що становить 0,05;
М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Сума всіх сплачених податків відповідного платника у залежності від системи його оподаткування не має бути менше ніж МПЗ.
Які саме податки, збори та оплати враховуються для визначення обсягу МПЗ? Це залежить від конкретного платника податків (зокрема, юридичної особи/ФОПа/фізичної особи), який знаходиться на відповідній системі оподаткування (загальної/ спрощеної/іншої) та наявності частки сільськогосподарського товаровиробництва.
У рахунок сплати МПЗ можуть включаються такі сплачені податки, збори, платежі та витрати:
- Податок на прибуток або Єдиний податок,
- ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб),
- ПДФО та військовий збір з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок с/г призначення,
- ПДФО і військовий збір з доходів від продажу власної сільгосппродукції (для фізичних осіб),
- Рентна плата за спеціальне використання води,
- Земельний податок за земельні ділянки, віднесені до с/г угідь,
- 20% витрат на сплату орендної плати за землі віднесені до с/г угідь, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.
Наприклад, до загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів для платника податку – фізичної особи включаються:
- податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
- земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
Як звітувати за МПЗ?
Юридичні особи та ФОП будуть зобов’язані у складі податкової декларації за рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ за 2022 рік.
Платникам – фізичним особам не потрібно самостійно звітувати за МПЗ. Замість них податкова до 1 липня поточного року самостійно визначатиме розмір загального МПЗ і надсилатиме податкове повідомлення-рішення.
Ті, хто отримав податкове повідомлення-рішення від податкової, має сплатити визначену суму МПЗ протягом 60 днів із дня вручення. Хто не згоден із розрахунком МПЗ має право звернутися до податкового органу для проведення звірки даних протягом 30 днів з дня вручення ППР.
Зверніть увагу, якщо ви передаєте земельну ділянку в офіційну оренду, то обов’язок зі звітування та сплати переходить на орендаря такої ділянки.
Проте, якщо ділянка с/г призначення перебуває в оренді, але право оренди не зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, то обов’язок зі сплати МПЗ виникає у власника ділянки. Тож, наполегливо рекомендуємо громадянам, власникам земельних ділянок сільськогосподарського призначення, при передачі земельної ділянки в користування, вимагати від користувача заключення та державної реєстрації договору оренди землі.