День рідної мови
Мова — втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її,
вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови,
за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови...
Максим Рильський
У листопаді 1999 року сесією Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено День рідної мови. Його метою став захист мовної й культурної багатоманітності.
Мова – це серце народу, це їх ідентифікатор. Ми живемо в часи, коли мовне питання постало перед нами досить гостро. В часи, коли ми розуміємо, наскільки важливо свою рідну мову берегти, цінувати та поширювати у світі.
Згідно з Коституцією України, державною мовою в нашій країні є українська! І ось декілька цікавих фактів про неї.
- Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
- За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.
- Українська мова офіційно визнана однією з найкращих: вона посідає друге місце у світі за милозвучністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".
- Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".
- Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
- Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово "вороги" може звучати як "вороженьки" (хай би вони згинули всі до одного).
- У нашій мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, до прикладу: «Я несу гусеня», або ж «ротатор».
Тож, бережімо нашу мову! Не цураймося її! З гордістю розмовляємо рідною українською не лише на теренах нашої держави, а й за її межами! Нам є чим пишатись!