210-а річниця від Дня народження Тараса Шевченка
9 березня в Україні відзначають 210-ту річницю від Дня народження славетного Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка.
Український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор «Кобзаря» - це все про Тараса Шевченка. Не раз слова з відомих творів Тараса Григоровича ставали пророчими для українського народу.
Він, як ніхто інший, переймався долею України, всі його роботи пронизані безмежною любов’ю до рідної землі та до українського народу. Він і досі лишається взірцем для громадян незалежної України.
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 р. у с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (нині Звенигородський район Черкаської області) у родині Григорія Івановича Шевченка і Катерини Якимівни Бойко. Батьки Шевченка були кріпаками магната генерал-лейтенанта Василя Васильовича Енгельгарда - поміщика, що володів 50 тис. кріпаками і був власником близько 160 тис. десятин землі. Через рік після народження Тараса родина переїздить із Моринців до Кирилівки, окрім Тараса, було ще 6 дітей - старші - Катерина та Марія, брат Микита, молодші - Ярина, Марія, брат Йосип.
1823 р., коли Тарасу було дев'ять років, померла мати. Батько одружується вдруге, 1825 року помирає і сам батько Тараса.
Після того, як Тарас лишився сиротою, його забрав до себе рідний дядько Павло, який згодом став опікуном сиріт.
Дитинство Тараса було непростим. Він не раз був у наймитах у дяків, звідки втікав. Мріяв стати малярем.
Хист до малювання у хлопчика виявився рано. Із ранніх років навчився писати і читати. Ці здібності допомогли Тарасу в майбутньому, адже вже в чотирнадцять років його зробили козачком В.В. Енгельгардта.
Далі у Тараса було навчання у різних майстрів живописних справ, навчальні класи Товариства заохочення художників, знайомство з відомими художниками того часу.
У квітні 1837 року Брюллов створює портрет відомого імперського поета Жуковського, який був розіграний у лотереї за 2500 карбованців. За ці гроші було викуплено Тараса Шевченка з кріпацтва.
За художні здібності Тараса Григоровича не раз відзначали різними нагородами.
У 1840-і роки Тараса захопила літературна творчість. 1840 року побачила світ збірка творів Шевченка "Кобзар", яка прославила Тараса Шевченка на весь світ. Є популярною і досі.
Біографія Тараса Григоровича Шевченка насичена різними подіями… За свою активну громадську діяльність, за висловлювання про Україну не раз був ув’язнений. Але навіть перебуваючи у важких умовах заслання та солдатчнини, він писав… Писав про Україну, про свій вистражданий народ, про його історію…
Саме тому Тарас Шевченко є невід’ємною постаттю в історії нашої неньки. Наш Кобзар, наш Пророк, приклад самовідданості та любові до своєї держави.
Тарас Шевченко помер 10 березня 1861 року. Поховали поета спочатку на Смоленському кладовищі в Петербурзі. 6 травня поета перепоховали на рідній землі у Києві на Чернечій (тепер Тарасова) горі. Над ним насипали високу могилу, вона стала священним місцем для українського та інших народів світу.
Шевченко напряму асоціюється з Україною. Його завжди називають одним з перших при згадуванні відомих українців. І Тарас Григорович цього заслуговує.
Борець за правду, за свободу українського народу, за українську культуру… Пам’ятаємо та дякуємо за все, Тарасе!