Прозорість та підзвітність - основа демократичного суспільства

Дата: 26.07.2024 13:41

Прозорість і підзвітність тісно пов'язані між собою й сприяють одне одному, забезпечуючи:

1. Відкритість та доступ до інформації:
•    Прозорість:
o    Громадяни мають право знати про дії Уряду, доступ до інформації про бюджетні витрати, прийняття рішень та інші аспекти публічної діяльності;
o    Інформація повинна бути доступною в зрозумілому форматі, без бюрократичних перешкод, вчасно та без упередженості;
•    Підзвітність:
o    Урядовці та посадові особи повинні нести відповідальність за свої дії перед громадянами та іншими зацікавленими сторонами.
Це передбачає чіткі механізми зворотного зв'язку, можливість оскарження рішень, а також систему санкцій за порушення.

2. Підвищення довіри та співпраці:
•    Прозорість:
o    Відкритий доступ до інформації сприяє довірі до влади, адже громадяни розуміють, як приймаються рішення, куди витрачаються кошти й хто несе відповідальність;
•    Підзвітність:
o    Коли урядовці підзвітні за свої дії, це стимулює їх до більш відповідального та етичного виконання своїх обов'язків, адже вони знають, що їхні дії будуть оцінюватися.

3. Боротьба з корупцією та зловживаннями владою:
•    Прозорість:
o    Відкритість та доступ до інформації ускладнюють приховування корупційних схем та зловживань владою.
•    Підзвітність:
o    Механізми зворотного зв'язку та можливість оскарження рішень дають можливість громадянам та правозахисним організаціям виявляти та оскаржувати корупційні дії.

4. Ефективне та результативне врядування:
•    Прозорість:
o    Залучення громадськості до процесу прийняття рішень може допомогти покращити їхню якість та врахувати потреби різних груп населення.
•    Підзвітність:
o    Коли урядовці знають, що їхні дії будуть оцінюватися, це стимулює їх до більш ефективного та результативного використання ресурсів та виконання своїх завдань.

В Україні:
•    Питання прозорості та підзвітності є особливо актуальними у зв'язку з поточною війною та необхідністю боротьби з корупцією.
•    Існує ряд законодавчих актів та інституцій, спрямованих на забезпечення прозорості та підзвітності в Україні, наприклад, Закон України "Про доступ до публічної інформації", Національне агентство з питань запобігання корупції.
•    Проте залишається багато роботи, щоб досягти справжньої прозорості та підзвітності у всіх сферах публічного життя.

Важливо, щоб:
•    Громадяни активно користувалися своїм правом на доступ до інформації та контролювали дії влади;
•    Урядові органи та інституції вдосконалювали механізми прозорості та підзвітності;
•    Громадські організації та ЗМІ відігравали активну роль у моніторингу та викритті корупційних дій.

Разом ми можемо зробити Україну більш прозорою, підзвітною та демократичною державою.