#безбар’єрність: Як надати першу допомогу людині при нападі епілепсії?

Дата: 04.09.2024 13:05

Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії. Поради

Епілепсія — одне з найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань. Через воєнні дії кількість тригерів для нападу збільшується. Наприклад, ними можуть стати різкі та гучні звуки, яскраве та миготливе світло, стрес тощо.

Щоб допомогти людині, у якої стався напад, варто дотримуватися такого алгоритму дій:

– покладіть її у безпечне місце, підкладіть щось м’яке під голову, зафіксуйте час початку судом;

– переверніть на бік, щоб запобігти потраплянню слини чи крові до дихальних шляхів;

– не намагайтеся засунути до рота будь-які предмети, щоб людина раптом не «проковтнула язик»;

– не намагайтеся зупинити напад — він повинен пройти сам.

Зазвичай при нападі не потрібно викликати медиків, однак обов’язково зателефонуйте 103, якщо:

– напад триває п’ять хвилин або довше;

– приступи повторюються один за одним, а людина між ними не відновлює свідомість;

– це перший напад судом;

– людина травмувалася під час судом (впала, поранилася предметом поруч);

– напад стався у вагітної жінки або у людини, яка має діабет.

Важливо: напад епілепсії не завжди супроводжується судомами у всьому тілі. Іноді він може виглядати і як незначний провал у пам’яті на кілька секунд.

Детальну інформацію можна отримати в «Довіднику безбар’єрності», який створений за ініціативи Першої леді Олени Зеленської.