Миропільська територіальна громада
Житомирської області

9 вересня - Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром

Дата: 09.09.2024 14:32
Кількість переглядів: 78

Фото без опису

9 вересня - Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром (ФАС). ФАС – це стан дитини, який виникає внаслідок впливу алкоголю під час вагітності  матері. ФАС викликає пошкодження мозку дитини та проблеми з її розвитком.

Немає жодної дози алкоголю, яку можна вважати безпечною для вживання під час вагітності. Якщо ви п'єте у період вагітності, ви завдаєте шкоди своїй дитині у вигляді ризику розвитку фетального алкогольного синдрому.

Фетальний алкогольний синдром може статися, коли алкоголь із крові матері потрапляє до дитини через плаценту. Цей алкоголь може залишатися в дитячому організмі протягом тривалого часу й пошкодити мозок та тіло дитини, завадити нормальному розвитку в утробі матері. Через вживання матір’ю алкоголю під час вагітності може статися викидень, мертвонародження, передчасні пологи та, власне, народження дитини з вродженими вадами. 

Припинити вживання алкоголю під час вагітності ніколи не пізно. Оскільки розвиток мозку відбувається протягом усієї вагітності, відмова від алкогольних напоїв покращить здоров’я дитини. 

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини фетальний алкогольний синдром, якнайшвидше зверніться до лікаря. Рання діагностика може полегшити такі аспекти як труднощі з навчанням і проблеми з поведінкою.

Крім того, науковці рекомендують уникати вживання алкоголю під час грудного вигодовування, адже етанол легко потрапляє у молоко матері та може вплинути на немовля.

Важкість симптомів фетального алкогольного синдрому різна - деякі діти страждають від них набагато сильніше, ніж інші. Ознаки та симптоми фетального алкогольного синдрому можуть включати будь-яке поєднання фізичних дефектів, інтелектуальних або когнітивних розладів, а також проблем з функціонуванням і повсякденним життям.

Як наголошують фахівці, наявність симптомів ФАС у дитини та ступінь їхньої важкості залежить від того, як часто та скільки мати вживала алкоголю під час вагітності. Чим більша кількість спожитого алкоголю, тим важчими стають симптоми..

Немає жодного лабораторного тесту, який міг би підтвердити наявність у дитини фетального алкогольного синдрому. Багато з його симптомів можуть сплутати зі СДУГ  (синдромом дефіциту уваги і гіперактивності). Діагностують ФАС за наявності всіх наступних критеріїв: дві з трьох характерних рис обличчя (короткі очні щілини, тонка верхня губа та гладкий або нечіткий жолобок між носом і верхньою губою), затримка росту (пренатально та/або постнатально) й дефекти центральної нервової системи. 

Крім того, немає спеціального лікування фетального алкогольного синдрому, адже неможливо відновити пошкоджений мозок дитини. Але рання діагностика та підтримка можуть мати велике значення.

Так, після діагностики захворювання лікар може оцінити потреби вашої дитини та запропонувати відповідні освітні та поведінкові стратегії.

Результати досліджень свідчать про те, що діти почуваються краще, коли у них діагностують ФАС до 6 років й призначають їм терапію. Спеціальних препаратів для лікування фетального алкогольного синдрому немає, але деякі ліки можуть допомогти з такими симптомами як гіперактивність, нездатність зосередитися або тривога.

Пам’ятайте, що ФАС можна уникнути, якщо ви не вживаєте алкоголь під час вагітності! Крім того, відмовтеся від алкогольних напоїв під час спроб завагітніти. Наголошуємо: не існує "безпечного" триместру.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь