Важливість профілактики та раннього виявлення туберкульозу
Профілактика, вакцинація та система раннього виявлення туберкульозу на рівні країни дозволять знизити рівень захворюваності серед населення. Враховуючи ризик збільшення випадків туберкульозу в умовах війни, важливо посилити профілактику цього захворювання в Україні.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що спричиняється мікобактеріями туберкульозу (паличка Коха). Він може уражати весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіру, головний мозок. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності чи соціального становища.
Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє у повітря разом з крапельками слизу паличку Коха. Людина, що знаходиться поруч, може інфікуватися, вдихаючи ці крапельки. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з мікобактерією знижений імунітет. Причиною ж ослаблення імунітету може бути перевтома, погане або нераціональне харчування, стрес, наявність інших захворювань, що призводять до порушення роботи імунної системи.
Найбільший ризик захворіти мають люди, інфіковані ВІЛ чи хворі на СНІД та ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворими на «відкриту» форму туберкульозу; люди, які мають шкідливі звички (алкоголь, наркотики, тютюн); люди, які мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя.
Симптоми, за яких можна запідозрити туберкульоз:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів, особливо коли підвищення незначне – 37,2-37,5°С;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги тіла;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
При появі цих симптомів необхідно звернутися до сімейного лікаря.
Особливо важливою є своєчасна діагностика туберкульозу у дітей. Скринінгове обстеження дітей із використанням туберкулінових проб дозволяє швидко діагностувати туберкульоз. Щорічна туберкуліно діагностика проводиться практично здоровим дітям віком до 14 років. Променева діагностика (флюорографія) проводиться дітям у віці від 15 років.
Попри пандемію COVID-19 та повномасштабне вторгнення Україна досягла прогресу у лікуванні захворювання завдяки впровадженню низки сучасних підходів для подолання туберкульозу. На безоплатній основі для пацієнтів доступні інноваційні методи діагностики, короткі режими лікування, пріоритезація амбулаторної моделі лікування з можливістю для пацієнтів продовжувати наповнене життя без ізоляції, людино орієнтований підхід та боротьба зі стигмою та дискримінацією пацієнтів.
Наразі Україна входить до країн високого пріоритету ВООЗ як країна з високим тягарем лікарсько-стійкого туберкульозу і посідає 4 місце за темпами поширення цього захворювання у Європейському регіоні ВООЗ.
У січні 2025 року в Україні зареєстровано 1531 людину з туберкульозом (ТБ):
- 1130 нових випадків захворювання;
- 314 пацієнтів із рецидивом;
- 87 — інші (серед них: люди, які відновили лікування; пацієнти з невідомою історією попереднього лікування).
- 271 людина із загальної кількості мала лікарсько-стійку форму туберкульозу.
У 1429 людей з туберкульозом виявлено легеневу форму захворювання, а у 102 — позалегеневу.
Із загальної кількості на туберкульоз хворіє 1134 чоловіки та 397 жінок.
271 пацієнт мав ВІЛ-позитивний статус.
У січні 2025 року вилікувалося від туберкульозу 996 людей.
Інформація станом на 12.02.2025.