Залишмо квіти весні!
"Підсніжник білосніжний"
Кожної весни в Україні проводиться екологічна акція «Первоцвіт». Її метою є запобігання незаконному збиранню та продажу ранньоквітуючих видів рослин. Ботаніки ці види називають весняними ефемероїдами (від грецьких слів εφήμερος — одноденний та είδος — вигляд). Це багаторічні трав’янисті рослини з коротким весняним циклом розвитку і періодом спокою решту часу. Надземні органи цих рослин живуть переважно лише кілька тижнів, решту ж часу рослини перебувають під землею у вигляді бульб, цибулин чи кореневищ. В короткий час вегетації вони мають відцвісти та сформувати насіння, а також накопичити запас поживних речових в підземних органах. Така особливість первоцвітів зумовлена потребою все це зробити до моменту, коли на деревах почне розпускатися листя, яке згодом сильно обмежить доступ до них сонячної енергії та світла. Ця група рослин має також дуже важливу екологічну роль. Нектаром їх квітів живляться багато видів комах, які в цей час не мають іншої альтернативи для здобування корму. Разом із тим, яскраві квіти первоцвітів у все ще тьмяних післязимових лісах та луках приваблюють також і людей. Внаслідок їх зривання на букети, пересаджування на присадибні ділянки, а також на тлі загального скорочення площ природних територій, багато видів первоцвітів опинилися на межі зникнення та занесені до Червоної книги України.
Законодавством України заборонений збір будь-яких дикорослих рослин з метою торгівлі ними без відповідного дозволу. Збір рослин, занесених до Червоної книги України, заборонений з будь-якою метою. За порушення цих вимог передбачена відповідальність. Так, згідно статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу передбачений штраф від 510 до 1700 грн. За це ж правопорушення вчинене в межах об’єктів природно-заповідного фонду, а також щодо рослин, занесених до Червоної книги України, передбачений штраф від 1700 до 3655 грн. Також за один екземпляр незаконно добутої рослини, занесеної до Червоної книги України, передбачена відповідна компенсація за її знищення. Так, наприклад, для підсніжника вона становить 62 грн. за одну рослину.
Разом із тим, на сьогоднішній день планові рейди Державної екологічної інспекції з метою виявлення незаконної заготівлі та торгівлі первоцвітами не проводяться відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» від 13 березня 2022 р. № 303. Тому закликаємо громадян проявляти екологічну свідомість в цьому напрямку. Врешті, значно кращою альтернативою букету весняних квітів, які зовсім скоро зів’януть, є зроблені фотознімки, які не втратять своєї краси з часом. А фотографії завантажені на різноманітні онлайн-платформи зі збору інформації по біорізноманіттю, наприклад, iNaturalist, стануть цінною науковою інформацією про поширення, екологічні та фенологічні особливості певного виду рослин, а для автора спостереження дадуть можливість дізнатися точну видову ідентифікацію сфотографованої рослини.
Зовсім скоро ліси Миропілля знову замайорять барвами весняних квітів, а поки пропонуємо провести невелику віртуальну екскурсію з метою ознайомлення з красою та різноманіттям первоцвітів нашого краю.
"Проліска дволиста"
"Анемона дібровна"
"Анемона жовтецева"
"Зірочки жовті"
"Зірочки маленькі"
"Ряст щільний"
"Ряст порожнистий"
"Пшінка весняна"
"Яскравий килим весняного лісу з анемони дібровної та пшінки"
"Схил долини лісового струмка рясно вкрили анемони дібровна та жовтецева, зрідка синюють квіти барвінка"
"Щільний покрив проліски дволистої на залісненому схилі"
"Цвіте ряст"