Миропільська громада
Житомирська область, Житомирський район

ВІДПУСТКИ ТА ПЕРЕВАГИ ПРАЦІВНИКА, У ЯКОГО Є ДІТИ

В рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО» Романівського бюро правової допомоги інформує

НА ЯКІ ВІДПУСТКИ ТА ПЕРЕВАГИ МАЄ ПРАВО ПРАЦІВНИК, У ЯКОГО Є ДІТИ?

Окрім основної відпустки, працівникам, які мають дітей, надаються додаткові відпустки тривалістю 10 календарних днів.

Чинним законодавством передбачено перелік пільг та гарантій для працівників, які мають дітей. Про те, які особи мають право на такі відпустки, у яких випадках та якої тривалості — читайте далі у статті.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами                    

Жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів (ст. 179 Кодексу законів про працю, далі  — КЗпП).

Відпустка по догляду за дитиною

Така відпустка надається за заявою матері або батьку дитини, бабі, діду або іншим родичам, які фактично наглядають за дитиною. Вона триває до досягнення дитиною трирічного віку. Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості..

Працівникам, які усиновили дитину, надається одноразова оплачувана відпустка тривалістю 56 днів (70 днів — в разі усиновлення двох і більше дітей) (ст. 182 КЗпП).

Додаткова відпустка

Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків, надається додаткова відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (ст. 182-1 КЗпП, лист від 6 лютого 2018 року № 203/0/101-18/284, далі — Лист № 203/0/101-18/284).

Зазначена відпустка є соціальною і надається в обов’язковому порядку за заявою працівника один раз на календарний рік незалежно від відпрацьованого часу. Працівник не матиме права на таку відпустку тільки в разі, якщо він перебував у соціальній відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і не виконував трудові обов’язки жодного дня (Лист № 203/0/101-18/284).

Додаткову відпустку тривалістю 10 календарних днів не можна поділити на частини, проте Мінсоцполітики дозволяє за наявності права на додаткову відпустку за двома підставами (17 календарних днів) використати зазначену відпустку, спочатку за однією підставою тривалістю 10 календарних днів, а через деякий час за іншою підставою тривалістю 7 календарних днів (Лист № 256/13/116-15).

В разі, коли така відпустка не використана, а працівник звільняється, гроші за додаткову відпустку компенсуються (ст. 83 КЗпП). Додаткову відпустку також можна перенести на інший період у випадках, перелічений у ст. 80 КЗпП.

Також відповідно до частини третьої статті 12 Закону про відпустки від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР, працівника не можна відкликати із додаткової відпустки на дитину.

Також для жінок (або для батька дитини, який виховує дитину без матері, опікуна, одного з прийомних батьків або батьків-вихователів — ст. 186-1 КЗпП), які мають дітей віком до 14 років або з інвалідністю:

- може бути встановлена скорочена тривалість робочого часу або неповний робочий день, але за рахунок власних коштів;

- у разі необхідності власник або уповноважений ним орган безкоштовно на пільгових умовах видає путівки до санаторіїв та будинків відпочинку, а також видає їм матеріальну допомогу(ст. 185 КЗпП)

Окрім того, жінок (або для батька дитини, який виховує дитину без матері, опікуна, одного з прийомних батьків або батьків-вихователів - ст. 186-1 КЗпП), які мають дітей віком до 3 років, заборонено залучати до роботи в нічний час (ст. 176 КЗпП), до надурочних робіт, направляти таких працівників у відрядження (ст. 177 КЗпП).

Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Романівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Романів, вул. С.Лялевича, 2 (4-й поверх, каб. 425).

 



« повернутися до списку новин