14 серпня – свято Маковея

Дата: 14.08.2021 13:26

14 серпня – свято Маковея

Перший медовий Спас або Маковія відзначають 14 серпня. З цього дня починається «Спасівка» або великий Успенський піст, який триватиме до 28 серпня. В цей день прийнято відвідувати богослужіння і освячувати кошик з фруктами.

До церкви на освячення люди несли мак, мед і воду. Також у кошик з дарами природи наші предки клали спеціальні букети з м’яти, квітів соняшнику і маку – "маковійчики". Згідно з повір’ям, такий букет ставав оберегом для будинку на весь наступний рік і захищав житло від нечистої сили. Старий букет не можна було викидати – його спалювали.

На Маковея готують різноманітні смаколики з медом і маком. Наприклад, печиво, млинці, пироги, пряники тощо.

Медовий Спас має свої прикмети. З першою ложкою освяченого меду потрібно загадувати бажання. Перелітні птахи залишають свої  гнізда і відлітають на південь – ночі будуть ставати холодніші. Медовий Спас непередбачуваний: погода може бути будь-якою; з цього приводу кажуть: "У першого Спаса всього в запасі".

Світлини обряду освячення у Миропільському храмі.Фотограф - Олексій Турбовський.